Wystawa „Moje życie z architekturą” to swoiste zawodowe résumé. Mimo różnych systemów społeczno-politycznych, które dane mi było przeżyć, możliwa jest kontynuacja idei oraz określonego kierunku w projektowaniu architektonicznym, który sobie wykształciłem na wczesnym etapie swojej twórczości. Otóż od początku przyświecała mi idea tworzenia architektury energooszędnej, choć jeszcze nie była określana jako proekologiczna, czy oparta o zasady zrównoważonego rozwoju. Moje zainteresowania dały mi również podstawy do działalności naukowej na tym polu. Doszło do połączenia pracy naukowej i twórczej, która pozwoliła mi całe życie doskonalić się w jednej obranej specjalności, bez konieczności zmieniania jej, jedynie dokonywałem rozszerzania mojej wiedzy naukowej. Publikacje książkowe i artykuły naukowe oscylowały wokół tematyki: najpierw energooszczędności i alternatywnych źródeł energii – „Wykorzystanie energii słonecznej w budownictwie jednorodzinnym” COIB 1991 r., następnie rozszerzenie moich zainteresowań o zasady architektury proekologicznej i rewitalizacji proekologicznej, czego rezultatem była praca habilitacyjna i napisanie książki pt.: „Ekorewitalizacja – zagadnienia architektoniczne”, Egzemplum 2013 r. Architektura proekologiczna stała się podstawą dwóch doktoratów opracowanych pod moim kierunkiem i 2 otwartych przewodów doktorskich.
Równolegle do działań naukowych prowadziłem działalność projektową, uprawnienia projektowe otrzymałem 3 lata po studiach, zostałem zaangażowany do licznych opracowań związanych z budownictwem sakralnym, które organizował prof. A. Szymski. Projektowaliśmy Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, kościół katedralny w Gorzowie, w Elblągu, w Dębnie Lub., ja samodzielnie kościoły w Komarowie i Ustowie. Również samodzielnie projektowałem plebanie i domy parafialne: w Żukowie, Grzędzicach, Szczecinie -Warszewie, Szczecinie pl. Matki Teresy z Kalkuty i inne. Działalność projektową prowadziłem również w ramach własnej Pracowni Projektowej ARCH-MARK, w której projektowaliśmy wiele projektów adaptacji parterów kamienic na sklepy i usługi (12 inwestycji), urzędy pocztowe (7 inwestycji), adaptacje i przeprojektowanie hoteli: Hotel Viktoria (dawny PTTK) w Szczecinie na pl. St. Batoreg, hotel Amigo w Świnoujściu. Zaprojektowałem wiele domów jednorodzinnych w Szczecinie o formie tradycyjnej jak i bardziej awangardowej (26 inwestycji). Mniej projektów budownictwa wielorodzinnego, zostały zrealizowane projekty małego osiedla w Baniach i Dom Pielęgniarek w Połczynie Zdroju. Ciekawym projektem, zauważonym w kraju był projekt Muzeum Przyrody Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach zrealizowany w 1998 r., nagrodzony nagrodą II stopnia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za najlepszy obiekt w 1999 r.
Również starałem się brać udział w konkursach SARP i opracowaniach projektów ideowo – koncepcyjnych, które dla mnie miały istotne znaczenie: Kampus Akademicki w obrębie ul. Piastów, Narutowicza, Powstańców Wlkp.; Nowa Aula dla Wydziału Architektury; Eko -Fabryka w Qindango -ChRL. Wszystkie te idee miały zastosowane rozwiązania proekologiczne.
Podsumowując, pomimo tak burzliwych, momentami ciężkich czasów w których pracowałem, mogę z dumą powiedzieć, że cieszę się z zawodowych, i z prywatnych osiągnięć. Bardzo się cieszę również z tego, że mam tę wystawę na Wydziale Architektury ZUT w Szczecinie, tak bardzo oczekiwanym i wywalczonym.
|