Muzeum Narodowe Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
GALERIA ARCHITEKTÓW FORMA   |  pod patronatem Muzeum Narodowego w Szczecinie  |  Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

PRZESTRZEŃ PRZEKSZTAŁCALNA
Dimitrije Mladenović

Wernisaż wystawy:
11 czerwca 2013, wtorek, godz. 18.00

Czas ekspozycji:
12|06|2013 - 30|06|2013

Galeria Architektów Forma, ZUT, WBiA / Budynek Architektury
ul. Żołnierska 50 w Szczecinie
Godziny otwarcia: dni powszednie 9.00-16.00,
Wstęp na wystawę i wernisaż - wolny

Kuratorzy wystawy: Paweł Rubinowicz i Klara Czyńska
Współpraca: Jakub Gołębiewski, Mikołaj HeigelPobierz plakat w wyższej rozdzielczości >>>

05|07|2013

Wystawa profesora Dimitrija Mladenovica, pod tytułem "Przestrzeń przekształcana" będzie prezentowana do 14 lipca. Wernisaż miał miejsce 11 czerwca. Na stronie internetowej można zobaczyć reportaż filmowy Andrzeja Fadera, zdjęcia z otwarcia oraz wybrane prace. Serdecznie zapraszam do odwiedzenia Galerii Architektów Forma oraz stron wystawy.

Paweł Rubinowicz, kurator Galerii Forma

REPORTAŻ Z WERNISAŻU

PRZESTRZEŃ PRZEKSZTAŁCANA
Dimitrije Mladenović
-- reportaż filmowy


11|06|2013, Galeria Architektów FORMAAutor:
Andrzej Fader
FaderProduction TV&documentaries
www.FaderProduction.eu
biuro@faderproduction.eu

  Foto-reportaż z wernisażu
autor: Paweł Rubinowicz
Zobacz zdjęcia z wernisażu

fot.: K.Czyńska, J.Gołębiewski, P.Rubinowicz

06|06|2013

W najbliższy wtorek, 11 czerwca, Galeria Architektów Forma będzie miała przyjemność zaprezentować wystawę wybitnego architekta, urbanisty, prof. Dimitrija Mladenovica zatytułowaną "Przestrzeń przekształcana". Charakter eksponowanej twórczości jest w dużym stopniu związany z tematami ciągłości budowy miast oraz symbolizmu w architekturze. Wystawa prezentuje 50 lat pracy Profesora w postaci najważniejszych projektów i realizacji. Była prezentowana po raz pierwszy w poznańskiej galerii "Arsenał" w 2011 roku. Jej ekspozycji w Galeria Architektów Forma będzie towarzyszył wykład Autora. Współorganizatorem wydarzenia jest Szczeciński Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

DIMITRIJE MLADENOVIC urodził się w Zagrzebiu. W 1961 roku ukończył studia na Wydziale Architektury w Belgradzie, gdzie działa od 1967 roku, a od 1988 roku wykłada jako profesor zwyczajny. Na uczelni w Nowym Sadzie angażowany był w latach 1997-2006. Na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej jest profesorem wizytującym od 2001 roku. Z Polską nawiązał kontakty już w 1958 roku, a na stałe związał się z nią w 1966 roku, kiedy poślubił urodzoną w Poznaniu Małgorzatę Małkowską. Jest też profesorem na Wydziale Architektury w Podgoricy (Czarnogóra). Prowadził (jako prezes) Zawodowe Stowarzyszenie Urbanistów Serbii (1972-1974). Od 1995 roku jest członkiem Akademii Architektury Serbii. Jest laureatem prestiżowych nagród nadanych w uznaniu jego zasług dla rozwoju architektury polskiej oraz promocji Polski w świecie. Jak pisze o nim Marian Fikus: "Mita jest mistrzem przestrzeni. Jego wizje wyrastają z ducha miejsca. Rozumie, kocha, czuje miasto, przestrzeń i architekturę, l kocha ludzi, kocha życie".

Paweł Rubinowicz, kurator Galerii Forma


Zobacz wybrane prace >>>

RECENZJE WYSTAWY

Dimitrije Mladenovič to architekt z wyobraźnią i poczuciem misji. Piękno i użyteczność traktuje jako podstawowe zadania zawodu, który uprawia. Ci, którzy znają Go bliżej, potwierdza, że wszystko co robi, robi z optymizmem, radością i przekonaniem o głębokim sensie swojej działalności. Widzimy to w dużej części na wystawie, która podsumowuje Jego pracowite życie jako architekta. Bogactwo projektów i ich skala w sposób dobitny ukazują nam wybitnego i nietuzinkowego twórcę, Serba z urodzenia, zakochanego w Polsce i Polakach, ukształtowanego przez tradycję i cywilizację Morza śródziemnego oraz Adriatyku. Jest jednocześnie pedagogiem, za którym studenci ciągną sznurem. Przekazuje im swoją wiedzę, pomysły, ładuje w nich swój optymizm i odwagę do małego, a czasem dużego szaleństwa, bez którego profesja architekta nie istnieje. Interesuje się ich późniejszym rozwojem i sukcesami, martwi, jeśli gubią się w życiu zawodowym. Jako pedagoga znają Go uczelnie w Belgradzie, Nowym Sadzie, Podgoricy, Poznaniu, Szczecinie. Związek małżeński Mity, bo tak Go nazywamy, to romantyczna historia napisana przez przypadek lub przeznaczenie. Dwudziestoparoletni student z ówczesnej Jugosławii w ramach wymiany studenckiej pojawił się w Poznaniu. Polska po 1956 roku stała się interesującym krajem. Dużo działo się wówczas w kulturze. Muzyka, film, sztuki piękne, ale też architektura, przebudziły się z socrealistycznego letargu. W Poznaniu Mita trafił oczywiście do studenckiego klubu "Od Nowa", w którym królowały dyskusje, wystawy młodych, jazz no i... piękne studentki. To właśnie jedna z nich, mieszkająca przy ulicy Grobla, spowodowała, że Mita związał się z Poznaniem, Polska i wieloma dziś legendarnymi postaciami świata kultury, a były to takie między innymi nazwiska, jak: Krzysztof Komeda, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jerzy Milian, Roman Polański. Architektów, których poznał lub z którymi zaprzyjaźnił się, nie sposób wymienić, bo lista byłaby zbyt długa. Jako uznany twórca w byłej Jugosławii, profesor i wieloletni prezes Związku Architektów był animatorem wielu wystaw, wymian architektów i studentów architektury. Stał się nieformalnym ambasadorem polskiej kultury i sztuki. Tak zostało do dni obecnych. Swoją miłość do Poznania realizuje w pracach ze studentami, na których, jak mówi, zależy Mu najbardziej. Dziękujemy Ci Mito za wystawę i za to, co przez lata dla nas zrobiłeś.

Andrzej Kurzawski
Maj 2011 r.Mitę poznałem w roku 1985, w czasie gorących dyskusji architektów z dwunastu stolic europejskich o transformacjach śródmieścia Warszawy, z okazji finału międzynarodowego konkursu KONFRONTACJE WARSZAWSKIE '86. Od tego wydarzenia rozpoczęła się nasza znajomość, przyjaźń, współpraca. Mita jest mistrzem przestrzeni. Jego wizje wyrastają z ducha miejsca. Rozumie, kocha, czuje miasto, przestrzeń i architekturę, l kocha ludzi, kocha życie. Wydaje się, że dopiero ten zbiór właściwości charakteryzujący Jego osobowość, Jego tożsamość, stanowi o wartości Jego działań w przestrzeni. To wspaniałe zespolenie cech odczuwamy (przyjaciele, uczniowie, studenci) przebywając z Nim - potrafi je przekazywać, potrafi nimi zarażać, siejąc piękno, dobro, miłość.

Marian Fikus

INFORMACJA O AUTORZE

Dimitrije Mladenovič urodził się w 1936 roku w Zagrzebiu. W 1961 roku ukończył studia na Wydziale Architektury w Belgradzie, gdzie działa od 1967 roku, od 1988 do 2002 roku (do emerytury) - wykładał jako profesor zwyczajny. Na uczelni w Nowym Sadzie angażowany był w latach 1997-2006. Na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej jest profesorem wizytującym od 2001 roku do dnia dzisiejszego. Z Polską nawiązał kontakty już w 1958 roku, a na stałe związał się z nią w 1966 roku, kiedy poślubił urodzoną w Poznaniu Małgorzatę Małkowską. Jest też profesorem na Wydziale Architektury w Podgoricy (Czarnogóra). Prowadził (jako prezes) Zawodowe Stowarzyszenie Urbanistów Serbii (1972-1974). Od 1995 roku jest członkiem Akademii Architektury Serbii. Otrzymał liczne wyróżnienia i dyplomy, m. in.: Ministerstwa Kultury i Sztuki Polskiej (1986); Komandoria Orderu Zasługi Polskiej Rzeczypospolitej (1990); Stowarzyszenia Architektów Polskich, "Bene Merentibus" (1998); Ministra Spraw Zagranicznych Polski (2008).

`
GALERIA ARCHITEKTÓW FORMA, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie | Kurator Galerii: Paweł Rubinowicz | Webmaster: Klara Czyńska