FORMY w FORMIE


Muzeum Narodowe Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
GALERIA ARCHITEKTÓW FORMA   |  pod patronatem Muzeum Narodowego w Szczecinie  |  Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

FORMY w FORMIE

Andrzej Banachowicz
Anna Bochenek
Klaudia Grygorowicz-Kosakowska
Renata Jackowiak
Tomasz Matusewicz
Piotr Tołoczko
Anna Schmidt
Katarzyna Słuchocka


Wernisaż wystawy:
19 maja 2017, piątek, godz. 18.00

Czas ekspozycji:
19|05|2017 - 23|06|2017

Galeria Architektów Forma, ZUT, WBiA / Budynek Architektury
ul. Żołnierska 50 w Szczecinie
Godziny otwarcia: dni powszednie 9.00-16.00,
Wstęp na wystawę i wernisaż - wolny

Kuratorzy wystawy: Renata Jackowiak i Paweł Rubinowicz

Pobierz plakat w wyższej rozdzielczości >>>

Pobierz plakat w PDF >>>
REPORTAŻ FILMOWY

FORMY W FORMIE
Reportaż z otwarcia wystawy zbiorowej
19|05|2017, Galeria Architektw FORMA






Autor:
Andrzej Fader
FaderProduction TV&documentaries
www.FaderProduction.eu
biuro@faderproduction.eu
ZDJĘCIA Z WERNISAŻU

   
Foto-reportaż z wernisażu
autor: Paweł Rubinowicz
fot. Klara Czyńska
Zdjcia z wernisau
fot. Klara Czyńska

12|05|2017

W piątek 19 maja 2017 roku w Galerii Architektów Forma odbędzie się wernisaż wystawy zbiorowej pod tytułem „FORMY w FORMIE”. Jest to konfrontacja różnych dyscyplin artystycznych: malarstwa, rzeźby, tkaniny, fotografii i grafiki – jak czytamy w opisie dr hab. Renaty Jackowiak. Prace ośmiorga twórców reprezentują cztery ośrodki akademickie w Polsce: Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczo-Technologiczny w Bydgoszczy oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Są one zupełnie odmienne w konstrukcji. Różni je materia: drewno, włókno, glina, farba, światło. Różni je też sposób zapisu będący odzwierciedleniem ręki i narzędzia. Łączy je natomiast dążenie do prostoty użycia techniki i materiałów – po to, by zbudować „czystą” FORMĘ, która poruszy.

AUTORZY:

Andrzej Banachowicz, profesor zwyczajny na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się szeroko pojmowaną tkaniną artystyczną, tworzy obiekty z blachy, gliny, granitu, ceramiki itp. Autor licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą.

Anna Bochenek, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Obecnie jest profesorem Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. W obszarze jej zainteresowań jest pejzaż obserwowany jednocześnie z wielu perspektyw tworzący poczucie czasu istniejące w obrazie.

Klaudia Grygorowicz-Kosakowska, artysta rzeźbiarz, absolwentka PWSSP w Poznaniu, doktorat na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, gdzie pracuje do 2001 roku. Zajmuje się rzeźbą, medalierstwem i ceramiką funkcjonującą w kontekście architektury.

Renata Jackowiak, absolwentka PWSSP w Poznaniu. Kwalifikacje I i II stopnia w zakresie wzornictwa zdobyła na ASP w Łodzi. Obecnie pracuje na Wydziale Budownictwa i Architektury, ZUT w Szczecinie. Zajmuje się tkaniną unikatową, miniaturą tkacką i książką artystyczną.

Tomasz Matusewicz, absolwent PWSSP w Poznaniu. Kwalifikacje I i II stopnia uzyskał na ASP w Poznaniu. Pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Zajmuje się badaniem i tworzeniem kodów kulturowych, interaktywnych działań, instalacji i obiektonów (site-specific).

Anna Schmidt, absolwentka Wydziału Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Autorka prac z zakresu fotografii intermedialnej. Pracuje na Wydziale Budownictwa i Architektury ZUT w Szczecinie. Katarzyna Słuchocka, architekt, doktorat na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, doktor habilitowany w dziedzinie sztuk plastycznych. Pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Twórczość w zakresie projektowania, malarstwa, rysunku oraz fotografii.

Piotr Tołoczko, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (na kierunkach grafika, oraz rzeźba), doktorat w 2011 roku. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, rzeźbą oraz instalacją.

IDEA WYSTAWY

Wystawa „Formy w Formie” jest konfrontacją różnych dyscyplin artystycznych: malarstwa, rzeźby, tkaniny, fotografii i grafiki. Prezentowane prace ośmiorga twórców reprezentują cztery ośrodki akademickie w Polsce: Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczo-Technologiczny w Bydgoszczy oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

W wystawie przenikają się wielowątkowe płaszczyzny tkaniny Andrzeja Banachowicza. Unerwione, poszukujące linie widoczne w grafikach Piotra Tołoczko. Delikatne, ceramiczne struktury Klaudii Grygorowicz-Kosakowskej. Efekty światłocieniowe wynikające ze struktury w pracy Tomasza Matusewicza. Syntetyczne, mocno akcentujące formy malarskie Katarzyny Słuchockej. Obrazy Anny Bochenek, wciągające nas w głąb kompozycji. Czyste i proste w przekazie fotografie Anny Schmidt. Zróżnicowane powierzchnie tkanin unikatowych [Renata Jackowiak].

Prezentowane w Galerii Forma prace to osobista refleksja artystów nad tym, co inspiruje i na tym, co staje się rezultatem twórczych poszukiwań. Wyobraźnia każdemu jest dana inaczej. Prace są też zupełnie odmienne w konstrukcji. Różni je materia: drewno, włókno, glina, farba, światło. Różni je też sposób zapisu będący odzwierciedleniem ręki i narzędzia. Łączy je natomiast dążenie do prostoty użycia techniki i materiałów – po to, by zbudować „czystą” FORMĘ, która poruszy.

dr hab. Renata Jackowiak
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie


AUTORZY WYSTAWY

Andrzej Banachowicz | Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Profesor zwyczajny na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, kierownik X Pracowni Rzeźby w Katedrze Działań Przestrzennych. W latach 1973-1978 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Zajmuje się szeroko pojmowaną tkaniną artystyczną, tworzy obiekty z blachy, gliny, granitu, ceramiki itp. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą.
„Extra muros”
Tkanina, 200x195cm, 2017
Anna Bochenek | Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy
Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Janusza Kaczmarskiego w 1990 roku .Obecnie jest profesorem Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Kierownik Katedry Sztuk Wizualnych Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Ponadto kieruje uczelnianą Galerią Innowacji. Swoje prace prezentowała na ponad 40 wystawach indywidualnych i ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Uczestniczy w konkursach, konferencjach, plenerach, warsztatach plastycznych. W obszarze jej zainteresowań jest pejzaż obserwowany jednocześnie z wielu perspektyw tworzący poczucie czasu istniejące w obrazie.
„Kodyfikacja natury 1”
Olej i akryl na płótnie, 45x110cm, 2014



„Kodyfikacja natury 2”
Olej i akryl na płótnie, 45x110cm, 2014
Klaudia Grygorowicz-Kosakowska | Politechnika Poznańska
Artysta rzeźbiarz studia ukończyła na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu; dyplom z zakresu rzeźby w Pracowni Prof. Józefa Kopczyńskiego. W 2010 roku obroniła doktorat na wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Od 2001 roku pracownik Katedry, Rysunku, Malarstwa, Rzeźby i Sztuk Wizualnych Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Zajmuje się rzeźbą, medalierstwem i ceramiką funkcjonującą w kontekście architektury. Modularne kompozycje projektowane są do ekspozycji papieru. Rzeźbiarska ceramiczna forma przeciwstawna jest miękkiej delikatnej strukturze papieru. Przestrzenne kompozycje działają na zasadzie wzajemnego dopełnienia.
„Struktura”
Ceramika, 70x70x10cm, 2015
Renata Jackowiak | Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Urodzona w Poznaniu. Studia w PWSSP w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Dyplom w zakresie wychowania plastycznego oraz tkaniny unikatowej. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Kwalifikacje I i II stopnia w zakresie wzornictwa w ASP w Łodzi. Pracownik naukowo-dydaktyczny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Zajmuje się tkaniną unikatową, miniaturą tkacką i książką artystyczną. Obszar zainteresowań to łączenie włókien naturalnych ze strukturami syntetycznymi, które przedstawiam jako nowe wartości, które są punktem wyjścia do realizacji obiektów sztuki użytkowej. Miejsce sztuki włókna wyznaczają nowe technologie. Tkaniny hybrydy poruszające nasze zmysły to już teraźniejszość. O ich kształcie zadecyduje, jak zwykle umiejętność warsztatowa artysty oraz jego wyobraźnia.

„Niepowtarzalny”
Tkanina unikatowa, 75x140x10cm, 2017
Tomasz Matusewicz | Politechnika Poznańska
Urodzony w 1967 roku w Szamotułach. 1988-1993 studia w PWSSP w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Dyplom z wyróżnieniem: w pracowni malarstwa prof. Jana Świtki i pracowni rzeźby prof. Jana Berdyszaka. W 1994 otrzymał Nagrodę Stypendium Dla Młodych Twórców Miasta Poznania. Kwalifikacje I i II stopnia uzyskał w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej w Katedrze Rysunku, Malarstwa, Rzeźby i Sztuk Wizualnych. Podejmowana działalność interdyscyplinarna projektowa i realizacyjna w obszarze przestrzeni sakralnej oraz w architekturze i otoczeniu. Zajmuje się badaniem i tworzeniem kodów kulturowych, interaktywnych działań, instalacji i obiektonów (site-specific). Autor wielu indywidualnych wystaw, wielokrotnie brał udział w wystawach zbiorowych, plenerach, konferencjach w kraju i zagranicą.
„Forma formy”
Rzeźba MDF, 40x40cm, 2017
Anna Schmidt | Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Rocznik ’77. Absolwentka Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych (obecnie UAP) w Poznaniu. Dyplom (2003) w Pracowni Fotografii Intermedialnej dr hab. Krzysztofa J. Baranowskiego. Autorka prac z zakresu fotografii intermedialnej. Od 2016 r. pracownik naukowo-dydaktyczny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Widzieć nim się zobaczy
Cykl fotografii, 2017
Katarzyna Słuchocka | Politechnika Poznańska
Urodzona w 1967 roku w Poznaniu. Architekt, studia na Politechnice Poznańskiej, dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Mariana Fikusa. Doktorat na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2001 roku. Stopnień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych w 2016 roku. Nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, w Katedrze Rysunku, Malarstwa, Rzeźby i Sztuk Wizualnych. Twórczość w zakresie projektowania, malarstwa, rysunku, fotografii. Udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych.
„Przestrzeń Liniowa 1”
Akryl , 100x100cm, 2017

Piotr Tołoczko | Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy
W 2004 roku ukończył studia na kierunku Grafika w pracowni prof. Bogumiły Pręgowskiej, a w 2007 roku ukończył studia na kierunku Rzeźba u prof. Macieja Szańkowskiego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. W 2011 roku uzyskał stopień naukowy Doktora Sztuk Plastycznych. Od 2010 jest wykładowcą na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Prowadzi Galerię Innowacji promującą sztukę i technologie. W swojej pracy poszukuje intermedialnego działania gestu w sztuce. Brał udział w kilku wystawach indywidualnych, zbiorowych i kilku konkursach graficznych. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, rzeźbą oraz instalacją.
Credo
Grafika, 100x70cm, 2014
`
GALERIA ARCHITEKTÓW FORMA, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie | Kurator Galerii: Paweł Rubinowicz | Webmaster: Klara Czyńska