Dokładnie trzynaście lat temu grupa młodych pasjonatów i studentów kierunku Architektura i Urbanistyka utworzyła na ZUT-ie w Szczecinie Studenckie Koło Naukowe DISEGNO. Projekt, rysunek, fotografia, słowo o architekturze i sztuce stały się głównymi środkami wypowiedzi twórczej studenckiej grupy twórców i badaczy.
Zapraszamy na naszą wystawę fotograficzną, która – jak sam jej tytuł sugeruje „SZUKAJĄC PIĘKNA” – jest dowodem, iż studenci z SKN DISEGNO nie ustają w poszukiwaniu piękna. Autorami obecnej wystawy są: Filip Bielecki, Nicola Błanek, Nikola Dubowska, Marta Kuczyńska, Patrycja Migała, Mateusz Nisiewicz, Klaudia Olsza, Aleksandra Senderska Daria Szymańska i Kalina Tynkiewicz, a dr Halina Rutyna kuratorką kolejnej wystawy i od lat opiekunem koła i prac projektowo-badawczych naszego zespołu. Warto zaznaczyć, że na przestrzeni 13 lat w naszym kole działało i animowało studenckie życie artystyczno-naukowe aż 130 studentów wcześniej z Wydziału Budownictwa i Architektury, a obecnie z Wydziału Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Prezentowana ekspozycja stanowi podsumowanie całokształtu działalności Studenckiego Koła Naukowego DISEGNO. Celami członków koła od początku do dzisiaj są: rozbudzanie zainteresowań naukowych wśród studentów, zgłębianie wiedzy z zakresu historii architektury i urbanistyki oraz konserwacji zabytków, organizowanie warsztatów architektonicznych, fotograficznych, konserwatorskich, plenerów rysunkowych, organizowanie wystaw poplenerowych, uczestnictwo w sesjach naukowych i wyjazdach naukowo-badawczych - oto nasza specjalność.
Studenci z SKN DISEGNO chętnie poznają polskie dziedzictwo kulturowe i każdego roku jeżdżą na wyprawy szkoleniowo-badawcze po Europie, Polsce i Pomorzu Zachodnim. W 2017 roku byliśmy na Ukrainie i dwa razy we Włoszech. Najobszerniej eksponowana jest włoska wystawa pt. „Szukając piękna. Między tradycją a nową kreacją. Bergamo-Mediolan-Rawenna-Bolonia.” Wystawa fotograficzna prezentuje czar architektury czterech włoskich miast. Wraz z felietonami architektonicznymi tworzy zapis relacji z wyjazdu naukowego SKN DISEGNO do Włoch w listopadzie 2021 r. i stanowi kontynuację bliźniaczego przedsięwzięcia wyjazdu naukowego do środkowych Włoch z 2019 roku i towarzyszącej jej wystawy fotograficzno-plastycznej w lutym 2020 roku pt. „Szukając piękna. Rzym-Florencja-Siena-Piza”, która powtórnie jest prezentowana. Wystawa wskazuje na zróżnicowanie estetyczne czterech wybranych ośrodków włoskiej kultury.
Prezentowane są także prace badawczo-projektowych i projektu konserwatorskiego. Rewitalizacja Rynku w Trzebiatowie” wraz z częścią wystawy fotograficzno-plastycznej pt. „Kadrując Trzebiatów” (2021). Stanowi ona kontynuację rozpoczętego wcześniej cyklu wcześniejszych prac, który ilustruje bogactwo dziedzictwa kulturowego małych miast Pomorza Zachodniego: „Kadrując Kamień Pomorski” (2017), „Kadrując Wolin” (2018), „Kadrując Chojnę” (2019), „Kadrując Stargard”(luty 2020) oraz pierwszą wystawę, zatytułowaną „Architektura okiem studenta Architektury” (2015). Przedstawione na wystawie fotografie to zatrzymane w kadrze ujęcia zabytków Chojny. Wyglądają one jak powiększone zdjęcia pochodzące z Polaroida. Na taką wspólną formułę artystyczną umówiła się grupa Disegno. Każdy kadr wyreżyserowany przez różnych autorów doskonale potwierdza siłę harmonii, która potrafi łączyć zabytkową i współczesną „małomiasteczkowość”, a zarazem przedstawia urok „genius loci” (ducha miejsca).
Ekspozycja stanowi zapis percepcji sztuki, architektury i urbanistyki – szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego widzianego okiem studenta Architektury – odbieranego w trzech skalach: urbanistycznej, architektonicznej i ornamentu, detalu architektonicznego i aranżacji wnętrz zabytkowych i nowych. Należy podkreślić, iż student Wydziału Architektury nie patrzy na architektury jak na atrakcję turystyczną, ale posiadając zasoby wiedzy z historii architektury i urbanistyki z różnych epok, jest zainteresowany nie tylko najbardziej znanymi miejscami i zabytkami, które są opisane w przewodnikach turystycznych. Chętnie błądzi w zabytkowych i nowych dzielnicach miasta, potem odnajduje się, zatrzymując się, reflektując, zawsze zaciekawiony czy sztuką, czy architekturą i urbanistyką, jest w stanie odnaleźć piękno konkretne, niekiedy nieuchwytne, więc fotografuje, szkicuje, pisze felieton, aby zatrzymać i zapisać swoje emocje: w kadrze, w szkicu, słowem na skrawku papieru.
Jako studenci z SKN DISEGNO jesteśmy zadowoleni, że w takiej formie możemy studiować Architekturę, w bezpośrednich z nią spotkaniach, a potem dzielić się swoimi odczuciami i zawodowym rozwojem w małej grupie pasjonatów wybranej naukowej dyscypliny.
|