Zapraszam społeczno¶ć zachodniopomorskiego uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie do Galerii Forma, do wzięcia udziału w WYBORACH i budowaniu wspólnego znaku - symbolu Uczelni. Wybieraj±c kolor staj± się Państwo współtwórc± dzieła plastycznego - Totemu. Liczę więc na zaangażowanie ¶rodowiska akademickiego, które uważam za najbardziej twórcze, wrażliwe i przygotowane mentalnie do wzięcia udziału w akcji! Na wystawie zaprezentuję również moje własne rozważania w kolorze przy pomocy TONACJI.
Patrz±c na kolory podczas pobytu w dalekiej Australii, potem tworz±c "formy przestrzenne" i "obrazy koloru", czułem jak mój stan emocjonalny oddziałuje na moja psychikę. Mogę powiedzieć podobnie jak Paul Klee w 1914 roku po powrocie z Afryki: Kolor mnie posiadł. Nie muszę się za nim uganiać. Posiadł mnie na zawsze, wiem to. Oto sens szczę¶liwej godziny: Ja i kolor to jedno.
Choć aspekt estetyczny w sztuce odgrywa ważn± rolę, to moim zdaniem równie istotny jest również kontekst filozoficzny i socjologiczny. Malarstwo, rzeĽba, jak i każda inna dziedzina sztuki, to dyscypliny nie tylko estetyczne, ale poprzez uwarunkowania, także społeczne. S± dialogiem i wyrażaj± więĽ międzyludzk±. Jako element kultury sztuka jest funkcj± ci±gło¶ci systemu cywilizacyjnego i zaspokajania potrzeb ludzkich. Moja otwarto¶ć na zjawiska społeczne i nowe impulsy jakich doznałem; spowodowały we mnie przeobrażenia i doprowadziły do przewarto¶ciowania paradygmatu obejmuj±cego dotychczasowe pojmowanie sztuki. Przyjmuję, że miejsce człowieka w przyrodzie jest nadrzędne, wyznacza je nie zwierzęco¶ć lecz jego człowieczeństwo. Najważniejszym momentom ludzkiego życia towarzysz± liczne i różnorodne wierzenia i rytuały. W wierzeniach pierwotnych doszukiwać się można genezy religii i totemizmu. Totemizm jako zjawisko socjologiczno-religijne, tworzy więĽ między ludĽmi a totemami, które s± otaczane czci± i uosabiaj± mitycznego przodka.
Poprzez własne TOTEMY zamierzam wykreować zjawisko socjologiczno-artystyczne, inspiruj±c uczestników tej akcji do odkrywania i wydobycia swojego JA, ¶wiadomego udziału, wyboru i zaznaczenia "naturalnej" własno¶ci. Przedsięwzięcie to polega na przyjęciu mojego zaproszenia do udziału wszystkich przyszłych uczestników w tworzeniu dzieła plastycznego - TOTEMU.
Uczestnik dokonuje własnego wyboru jednego z kolorów palety przedstawionej przeze mnie na 10 planszach, zaznaczaj±c go na specjalnie do tego przeznaczonej "karcie do głosowania", a następnie oddaje jako swój GŁOS, który jest jednocze¶nie udziałem w tworzeniu dzieła. Z zestawienia wszystkich kart uczestników-udziałowców obliczam, ile i jakie kolory zostały wybrane, a następnie okre¶lam je procentowo. Na podstawie osi±gniętego wyniku, nanoszę wybrane kolory na formę przestrzenn± TOTEMU. Poprzez uzyskan± relację TOTEM-TONAJCA otrzymuję socjologiczny zapis dokonanych wyborów. Uczestnictwo w akcji i oddziaływanie barw na sferę emocjonaln± ma na celu uwrażliwiać estetycznie oraz inspirować do badania własnej osobowo¶ci i wydobycia swojej tożsamo¶ci, prowadzić jednocze¶nie do dialogu.
Moim zadaniem jest przeprowadzenie podobnych akcji lub tożsamych w różnych miejscach publicznych takich jak: uczelnie, muzea, teatry, zakłady pracy, przedszkola, szkoły i inne jednostki w kraju, w Europie i na ¶wiecie. Każdy z uczestników przez swój udział poczuje cz±stkę własnego JA, wybieraj±c kolor będzie współtwórc± dzieła i całej akcji, zbliżaj±c się także do koncepcji artystycznej Josepha Beuysa ujętej w stwierdzeniu: Każdy jest artyst±. Efektem poszczególnych akcji artystycznych jest specyficzny zapis koloru. Ich suma będzie uosobieniem więzi, odzwierciedleniem idei, by bardziej czuć i przeżywać - tym samym, tak± mam nadzieję - będzie inspirować uczestników ku d±żeniu do postawy, o któr± zabiegał Jan Paweł II głosz±c: Zadaniem każdego człowieka jest być twórc± własnego życia: Człowiek ma czynić z niego arcydzieło sztuki.
Jan Michał Szewczyk
|