Wołoszyn_Moje życie z architekturą


Muzeum Narodowe Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
GALERIA ARCHITEKTÓW FORMA   |  pod patronatem Muzeum Narodowego w Szczecinie  |  Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Moje życie z architekturą
Marek Adam Wołoszyn


Wernisaż wystawy:
21 kwietnia 2023, godz. 18.00


Czas ekspozycji:
2023-04-21 do 2023-05-14


Galeria Architektów Forma,
Wydział Architektury, ZUT w Szczecinie,
ul. Żołnierska 50 w Szczecinie

Kuratorzy wystawy: Paweł Rubinowicz i Klara Czyńska
Aranżacja ekspozycji: Piotr Gradziński, Karol G. Kowalski



Pobierz plakat w wyższej rozdzielczości >>>
ZDJĘCIA Z WERNISAŻU

  Foto-reportaż z wernisażu
autor: P. Rubinowicz
Zdjęcia z wernisażu
fot.: K.Czyńska

14|04|2023

W piątek 21 kwietnia 2023 roku o godz. 18.00 w Galerii Architektów Forma odbędzie się wernisaż wystawy prof. Marka Wołoszyna zatytułowanej „Moje życie z architekturą”.
Wystawa jest podsumowaniem twórczości architektonicznej oraz badawczej profesora. Prezentowane będą obiekty architektoniczne wybrane spośród ponad 100 zrealizowanych przez Autora, o bardzo różnej funkcji: kościoły i domy parafialne, urzędy pocztowe, muzea, obiekty handlowo-usługowe, budynki mieszkalne. Elementem łączącym działalności projektową i naukową Profesora jest budownictwo energooszczędne, wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii oraz pionierskie wdrażanie rozwiązań proekologicznych w architekturze.

Paweł Rubinowicz, kurator Galerii Forma


AUTORSKI OPIS WYSTAWY

Wystawa „Moje życie z architekturą” to swoiste zawodowe résumé. Mimo różnych systemów społeczno-politycznych, które dane mi było przeżyć, możliwa jest kontynuacja idei oraz określonego kierunku w projektowaniu architektonicznym, który sobie wykształciłem na wczesnym etapie swojej twórczości. Otóż od początku przyświecała mi idea tworzenia architektury energooszędnej, choć jeszcze nie była określana jako proekologiczna, czy oparta o zasady zrównoważonego rozwoju. Moje zainteresowania dały mi również podstawy do działalności naukowej na tym polu. Doszło do połączenia pracy naukowej i twórczej, która pozwoliła mi całe życie doskonalić się w jednej obranej specjalności, bez konieczności zmieniania jej, jedynie dokonywałem rozszerzania mojej wiedzy naukowej. Publikacje książkowe i artykuły naukowe oscylowały wokół tematyki: najpierw energooszczędności i alternatywnych źródeł energii – „Wykorzystanie energii słonecznej w budownictwie jednorodzinnym” COIB 1991 r., następnie rozszerzenie moich zainteresowań o zasady architektury proekologicznej i rewitalizacji proekologicznej, czego rezultatem była praca habilitacyjna i napisanie książki pt.: „Ekorewitalizacja – zagadnienia architektoniczne”, Egzemplum 2013 r. Architektura proekologiczna stała się podstawą dwóch doktoratów opracowanych pod moim kierunkiem i 2 otwartych przewodów doktorskich.

Równolegle do działań naukowych prowadziłem działalność projektową, uprawnienia projektowe otrzymałem 3 lata po studiach, zostałem zaangażowany do licznych opracowań związanych z budownictwem sakralnym, które organizował prof. A. Szymski. Projektowaliśmy Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, kościół katedralny w Gorzowie, w Elblągu, w Dębnie Lub., ja samodzielnie kościoły w Komarowie i Ustowie. Również samodzielnie projektowałem plebanie i domy parafialne: w Żukowie, Grzędzicach, Szczecinie -Warszewie, Szczecinie pl. Matki Teresy z Kalkuty i inne. Działalność projektową prowadziłem również w ramach własnej Pracowni Projektowej ARCH-MARK, w której projektowaliśmy wiele projektów adaptacji parterów kamienic na sklepy i usługi (12 inwestycji), urzędy pocztowe (7 inwestycji), adaptacje i przeprojektowanie hoteli: Hotel Viktoria (dawny PTTK) w Szczecinie na pl. St. Batoreg, hotel Amigo w Świnoujściu. Zaprojektowałem wiele domów jednorodzinnych w Szczecinie o formie tradycyjnej jak i bardziej awangardowej (26 inwestycji). Mniej projektów budownictwa wielorodzinnego, zostały zrealizowane projekty małego osiedla w Baniach i Dom Pielęgniarek w Połczynie Zdroju. Ciekawym projektem, zauważonym w kraju był projekt Muzeum Przyrody Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach zrealizowany w 1998 r., nagrodzony nagrodą II stopnia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za najlepszy obiekt w 1999 r.

Również starałem się brać udział w konkursach SARP i opracowaniach projektów ideowo – koncepcyjnych, które dla mnie miały istotne znaczenie: Kampus Akademicki w obrębie ul. Piastów, Narutowicza, Powstańców Wlkp.; Nowa Aula dla Wydziału Architektury; Eko -Fabryka w Qindango -ChRL. Wszystkie te idee miały zastosowane rozwiązania proekologiczne.

Podsumowując, pomimo tak burzliwych, momentami ciężkich czasów w których pracowałem, mogę z dumą powiedzieć, że cieszę się z zawodowych, i z prywatnych osiągnięć. Bardzo się cieszę również z tego, że mam tę wystawę na Wydziale Architektury ZUT w Szczecinie, tak bardzo oczekiwanym i wywalczonym.

PLANSZE WYSTAWY

RECENZJE WYSTAWY

Być modnym, wpisywać się w obowiązujące trendy, czy stać się nawet influencerem – to mało co można powiedzieć o profesorze Marku Wołoszynie. Nasz bohater wręcz dołączył do tłumu piewców zrównoważonego rozwoju i niemalże modnej walki o uratowanie naszej planety przed cieplną zagładą.
Spokojnie drogi Profesorze! Jeszcze się powstrzymaj przed stanowczym oprotestowaniem tych słów. Jako autor tych zdań, również zdecydowanie się od nich zdystansuję. Są one z gruntu nieprawdziwe, bo jest pewien fakt, który wyróżnia Cię wśród dzisiejszych aktywistów, czasem powierzchownie zatroskanych losem naszej planety. Trzeba cofnąć się do lat 80. czyli przeszło 30 lat temu. Wówczas Twoja młodzieńcza aktywności naukowa i projektowa bywała czasem komentowana jako nieszkodliwa pasja, przewrażliwienie lub „lekkie dziwactwo”. W rzeczywistości należałeś w owym czasie do wąskiego grona prekursorów, starających się na polu nauki i projektowania, realnie przeciwdziałać katastroficznej wizji naszego świata. I tylko osoby nieznające dorobku naukowego i projektowego profesora Marka Wołoszyna mogą sądzić, że niesiony powszechnym zainteresowaniem tą tematyką, znalazł się wśród ludzi zatroskanych losem planety. Drogi widzu, przyjrzyj się Jego „życiu z architekturą” a zapewne dostrzeżesz prawdziwą, ekologicznie prekursorską rolę jego myśli naukowej i projektowej.

prof. dr hab. inż. arch. Waldemar Marzęcki
Uniwersytet Zielonogórski, WBAiIŚ


---

(…) Burzliwy proces przemian ekonomicznych i społecznych w Polsce w końcu lat 80. XX wieku sprawił, że uwagę Pana Profesora Marka Wołoszyna zwróciły zagadnienia związane z szeroko rozumianą ekologią, a w szczególności z architekturą energooszczędną oraz możliwościami pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Uwieńczeniem kilkuletnich prac badawczych w tym zakresie była obrona pracy doktorskiej (1988), a następnie opublikowanie monografii naukowej pn. Wykorzystanie energii słonecznej w budownictwie jednorodzinnym (1991).

Pan Profesor Marek Wołoszyn kierował również dwunastoosobowym zespołem badawczym pracowników Wydziału Budownictwa i Architektury, który podjął się opracowania wytycznych projektowych w zakresie rewitalizacji śródmiejskiej zabudowy mieszkaniowej (tzw. Kwartał Turzyński w Szczecinie, 1996-1999). Osiągnięcia na polu naukowym często prezentował na posiedzeniach Komisji Kształtowania Przestrzeni Polski Północnej PAN. Powyższe doświadczenia zaowocowały uzyskaniem stopnia naukowego doktora habilitowanego (2006) oraz wydaniem autorskiej monografii naukowej pn. Ekorewitalizacja – zagadnienia architektoniczne (2013).

(…) Wystawa autorska Pana Profesora Marka Wołoszyna stała się okazją do retrospekcji, sentymentalnej podróży w przeszłość pełnej tak często towarzyszących architektom rozterek projektowych i wątpliwości, ale przede wszystkim pasji tworzenia, pogody ducha i radości z sukcesów odniesionych w życiu osobistym i zawodowym.

dr hab. inż. arch. Grzegorz Wojtkun, prof. ZUT
Dziekan Wydziału Architektury, ZUT w Szczecinie



Pobierz pełny tekst recenzji >>>

INFORMACJA O AUTORZE

  • STUDIA od 1974 do 1980 na WBiA w Politechnice Szczecińskiej
  • UPRAWNIENIA PROJEKTOWE - 1983 (313/SZ/83)
  • DOKTORAT - 1990 na Politechnice Wrocławskiej
  • HABILITACJA - 2007 na Politechnice Wrocławskiej
  • PROFESOR ZUT w Szczecinie

Zainteresowania naukowe poświęcone implementacji zasad zrównoważonego rozwoju w architekturze i urbanistyce, były konsekwentnie realizowane w rozwoju naukowym i zawodowym prof. Marka Wołoszyna. Doktorat był poświęcony tematyce wykorzystania energii słonecznej w budownictwie, a zebrany materiał dał podstawę do napisania książki pt. ”Wykorzystanie energii słonecznej w budownictwie jednorodzinnym”. Konsekwencją zainteresowań ekologią w budownictwie, była propozycja utworzenia interdyscyplinarnego zespołu badawczego (12 osobowego), który opracował wytyczne do proekologicznej rewitalizacji śródmiejskiego kwartału budownictwa czynszowego z końca XIX w. Projekt badawczy: demonstracyjnej rewitalizacji proekologicznej, był prowadzony w latach 1996-1999, przy współudziale Ministerstwa Budownictwa Królestwa Holandii. Zarówno wytyczne jak i raport z realizacji ukazały się w formie książkowej w j. polskim i angielskim. W 1999 roku inwestor - TBS Szczecin otrzymał nagrodę Ministerstwa SWiA za wzorcową renowację. Doświadczenia nabyte przy tym projekcie, oraz przy innych indywidualnych opracowaniach autora, dały podstawę do napisania monografii habilitacyjnej, która stała się jedną z podstaw uzyskania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk technicznych na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w roku 2007. Szerokie doświadczenia naukowe i projektowe zostały podsumowane w recenzowanej monografii pt. "Ekorewitalizacja - zagadnienia architektoniczne" wydanej w 2013 roku. Działalność naukowa, dydaktyczna, promotorska jest związana z zagadnieniami wpływu rozwoju zrównoważonego na architekturę.

Kierownik Zakładu Projektowania Architektonicznego od 2006 do 2016 roku. W latach 2007-2014 dyrektor Instytutu Architektury i Planowania Przestrzennego, od 2016 roku do chwili obecnej kierownik Katedry Mieszkalnictwa i Podstaw Techniczno-Ekologicznych Architektury, członek sekcji PAN i ZPIA.

Po ukończeniu studiów, do chwili obecnej łączy działalność naukową z działalnością projektową (uprawnienia projektowe w 1983 r., współwłaściciel Biura Projektowego ARCH-MARK s.c.). Nagroda II – st. Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za najlepszą realizację architektoniczną w roku 1998 za – „Muzeum Przyrody Wolińskiego Parku Narodowego w Między­zdrojach”, nagrody i wyróżnienia w konkursach SARP, autor/ współautor 3 kościołów, 8 domów parafialnych, 26 domów jednorodzinnych, 12 obiektów handlowych, domów wielorodzinnych, obiektów użyteczności publicznej, wielu adaptacji i przebudów.

`
GALERIA ARCHITEKTÓW FORMA, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie | Kurator Galerii: Paweł Rubinowicz | Webmaster: Klara Czyńska