Przeslij cegłę


Muzeum Narodowe Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
GALERIA ARCHITEKTÓW FORMA   |  pod patronatem Muzeum Narodowego w Szczecinie  |  Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

PRZEŚLIJ CEGŁĘ
Ogólnopolska Wystawa Prac Studentów


Wernisaż wystawy:
23 listopada 2022, środa, godz. 12.00


Czas ekspozycji:
23|11|2022 – 09|01|2023

Galeria Architektów Forma
ZUT, Wydział Architektury
ul. Żołnierska 50 w Szczecinie


Kurator wystawy:
dr hab. Renata Jackowiak, prof. ZUT

Pobierz plakat w wyższej rozdzielczości >>>
REPORTAŻ Z WERNISAŻU

PRZEŚLIJ CEGŁĘ | Ogólnopolska Wystawa Prac Studentów
-- reportaż filmowy

23|11|2022, Galeria Architektów FORMA



Autor:
Andrzej Fader
FaderProduction TV&documentaries
www.FaderProduction.eu
andrzej.fader@magnolia-group.pl
ZDJĘCIA Z WERNISAŻU

    Foto-reportaż z wernisażu
autor: P. Rubinowicz
Zdjęcia z wernisażu
fot. K. Czyńska,
P. Rubinowicz


18|11|2022

W środę 23 listopada 2022 roku (o godz. 12.00) w Galerii Architektów Forma odbędzie się wernisaż ogólnopolskiej wystawy prac studentów zatytułowanej PRZEŚLIJ CEGŁĘ. Autorzy prac to studenci ASP w Gdańsku, ASP w Łodzi, Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Akademii Sztuki w Szczecinie, ZUT w Szczecinie, Uniwersytetu MK w Toruniu ora ASP we Wrocławiu.
Wydarzenie jest kontynuacją cyklu zainicjowanego na początku tego roku wystawą w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie, w której wzięli udział profesorowie dziewięciu ośrodków akademickich z Polski. Jak czytamy we wprowadzeniu pani prof. Renaty Jackowiak, kuratorki i organizatorki wystawy, uczestnikami obecnej edycji (w Galerii Forma), jest dwudziestu pięciu studentów uczelni artystycznych i technicznych, którzy pod opieką swoich profesorów podjęli się indywidualnych poszukiwań oraz realizacji pomysłów podczas zajęć z rzeźby, ceramiki, podstaw projektowania, a także zajęć w ramach koła naukowego. Uczestnicy wystawy reprezentują osiem uczelni o różnych profilach kształcenia i odmiennych sposobach poszukiwań artystycznych, łączy ich jednakże twórcza wizja podbudowana osobistą wrażliwością i wyborem medium oraz techniki, dopełniona merytoryczną opieką profesorów. W efekcie powstały różnorodne prace, których forma wywodzi się z prostopadłościanu o wymiarach 250 x 120 x 65 mm.
Wystawa jest objęta honorowym patronatem Dziekana Wydziału Architektury ZUT w Szczecinie, pana dr. hab. inż. arch. Grzegorza Wojtkuna, prof. ZUT.


Paweł Rubinowicz
Kurator Galerii Forma

WPROWADZENIE

W pierwszej wystawie (Przyślij cegłę 17.12.21- 17.01.22 – Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie) wzięli udział profesorowie dziewięciu ośrodków akademickich z Polski. Uczestnikami drugiej edycji wystawy, która ma miejsce w Galerii Architektów Forma na Wydziale Architektury w Szczecinie jest dwudziestu pięciu studentów uczelni artystycznych i technicznych, którzy pod opieką swoich profesorów podjęli się indywidualnych poszukiwań oraz realizacji pomysłów podczas zajęć z rzeźby, ceramiki, podstaw projektowania, a także zajęć w ramach koła naukowego.

Uczestnicy wystawy reprezentują osiem uczelni o różnych profilach kształcenia i odmiennych sposobach poszukiwań artystycznych, łączy ich jednakże twórcza wizja podbudowana osobistą wrażliwością i wyborem medium oraz techniki, dopełniona merytoryczną opieką profesorów. W efekcie powstały różnorodne prace, których forma wywodzi się z prostopadłościanu o wymiarach 250 x 120 x 65 mm.

Hasłem jest cegła – symbol trwałości, budulec determinujący kształt obiektów architektonicznych, kreślący poetyckość ruin inspirując tym samym artystów. To artefakt towarzyszący cywilizacji. Zadaniem uczestników było wyrwanie jej z kontekstu, przetworzenie i ukazanie przez pryzmat własnej koncepcji.

W odpowiedzi możemy podziwiać obiekty rzeźbiarskie bazujące na gabarytach cegły. Prostopadłościan, który z pozoru wydaje się zimny i mało przyjazny, po ingerencji artystów zyskał nowe, zróżnicowane i zaskakujące oblicza. Od czysto estetycznych bazujących na ideach Bauhausu, po obiekty budzące różnorodne skojarzenia i wywołujące osobiste reminiscencje. Uczestnicy swobodnie operując warsztatem skłonili się ku lapidarnym wypowiedziom lub bardziej rozbudowanym formom. Ponadczasowa cegła w niektórych pracach została zacytowana dosłownie. Wyjęta ze ściany domu, lub wyszukana w najbliższym otoczeniu; wzbogacona o obiekty znalezione lub dodatkowo naznaczona środkami artystycznymi w sposób podkreślający bliską więź autora z prezentowanym obiektem stanowiła jednocześnie jego „kamień węgielny”. Obtłuczona, pokruszona, powtórnie uformowana; została ponownie przywołana w nowej odsłonie. Zmiana jej statusu wynikała z tęsknoty za najbliższymi, z odkrywania jakiejś historii lub obrazowania idei. Forma użytkowa stała się artefaktem, przemówiła ukazując różnorodność przemian pierwotnej formy. Zaprezentowana kolekcja prac skłania odbiorców do kontemplacji i refleksji.

dr hab. Renata Jackowiak, prof. ZUT
Katedra Architektury Wnętrz
Wydział Architektury, ZUT w Szczecinie

UCZESTNICY WYSTAWY

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Opiekun: dr hab. Małgorzata Kręcka-Rozenkranz, prof. AS
Uczestnicy: Karolina Kędziora, Aleksander Łukasik, Laura Omernik, Dominika Raciborska, Patrycja Zakrzewska
Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
Opiekun: mgr Agata Zboromirska
Uczestnicy: Urszula Kusy, Dominika Soszka, Aleksandra Wach
Politechnika Poznańska
Opiekun: dr hab. Klaudia Grygorowicz-Kosakowska
Uczestnicy: Ewa Nadolna, Dominik Ochliński, Cezary Skoraszewski, Weronika Starczewska, Mateusz Wojtkowski
Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
Opiekun: dr Piotr Mastalerz, ad.
Uczestnicy: Maria Pielach, Emilia Przydryga
Akademia Sztuki w Szczecinie
Opiekun: dr Dorota Tołłoczko-Femerling
Uczestnicy: Krzysztof Drozdek, Lena Kłosińska, Gabriela Leus
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Opiekun: dr Mikołaj Jerczyński
Uczestnicy: Sandra Lechman, Paulina Ossowska, Krystian Starczewski
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Opiekun: dr hab. Katarzyna Adaszewska
Uczestnicy: Jakub Krawczak, Patrycja Markowska, Cezary Mazurkiewicz
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Opiekun: prof. Krzysztof Rozpondek
Uczestnicy: Paulina Mucha
KATALOG WYSTAWY



Pobierz katalog w wyższej rozdzielczości >>>
WYBRANE PRACE


Dominika Raciborska
APS w Gdańsku

Urszula Kusy
APS w Łodzi

Ewa Nadolna
Politechnika Poznańska

Dominik Ochliński
Politechnika Poznańska

Maria Pielach, Emilia Przydryga
Uniwerystet Artystyczny w Poznaniu

Gabriela Leus
Akadamenia Sztuki w Szczecinie

Krystian Starczewski
ZUT w Szczecinie

Patrycja Markowska
UMK w Toruniu

Paulina Mucha
ASP we Wrocławiu
GALERIA ARCHITEKTÓW FORMA, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie | Kurator Galerii: Paweł Rubinowicz | Webmaster: Klara Czyńska