Projektowanie urbanistyczne – epoka przedkomputerowa


Muzeum Narodowe Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
GALERIA ARCHITEKTÓW FORMA   |  pod patronatem Muzeum Narodowego w Szczecinie  |  Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Projektowanie urbanistyczne
– epoka przedkomputerowa

Sławomir Gzell

Wernisaż wystawy:
22 maja 2025, czwartek, godz. 17.00

Czas ekspozycji:
23|05|2025 - 27|06|2025



Galeria Architektów Forma, ZUT, Wydział Architketury
ul. Żołnierska 50 w Szczecinie
Wstęp na wystawę i wernisaż - wolny

Kuratorzy wystawy: Paweł Rubinowicz i Klara Czyńska




Pobierz plakat w wyższej rozdzielczości >>>

16|05|2025

W czwartek 22 maja 2025 roku w Galerii Architektów Forma odbędzie się wernisaż wystawy profesora Sławomira Gzella zatytułowanej "Projektowanie urbanistyczne – epoka przedkomputerowa". Prezentowane plansze pochodzą z archiwum prof. dr hab. Sławomira Gzella, architekta i urbanisty, wieloletniego pracownika Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Wszystkie projekty są jego autorstwa bądź jest ich współautorem. W czasie kiedy były wykonywane autorzy nie odczuwali braku takiego narzędzia jakim dziś jest komputer, po prostu go nie było, wszystko rysowało się ręcznie – jak czytamy w autorskim opisie wystawy. Ale technika się posuwała naprzód, od grafionu przechodziliśmy do grafosu, potem do rapidografu. Coraz dokładniejsze były linijki, przykładnice, ekierki, cyrkle, rozmaite wzorniki do rysowania krzywizn. Dziś są to eksponaty muzealne, ale nie wydaje się żeby na takim sposobie kreślenia tracił sens rysunków i jakość projektów. Może nawet zyskiwały na tak bliskim kontakcie pomiędzy projektantem – rysownikiem a rysowanym dziełem.

SŁAWOMIR GZELL – profesor doktor habilitowany, architekt, urbanista, Doktor Honoris Causa Politechniki Poznańskiej, wieloletni kierownik Katedry Projektowania Urbanistycznego i Krajobrazu Wiejskiego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Honorowy Przewodniczący Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk, członek Niemieckiej Akademii Planowania Miast i Regionów DASL oraz ICOMOS. Wieloletni członek rady konsultacyjnej przy Mazowieckim WKZ, Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, Miejskiej KU-A w Warszawie i centralnych władz Towarzystwa Urbanistów Polskich. Sędzia konkursowy SARP. Laureat medalu Bene Merentibus SARP. Autor kilkudziesięciu zrealizowanych planów urbanistycznych i projektów architektonicznych. Autor ponad 250 artykułów naukowych i innych publikacji upowszechniających wiedzę o urbanistyce i architekturze oraz kilku książek, w tym „Urbanistyka XXI wieku”, PWN, 2020 i 2024. W latach dziewięćdziesiątych radny m. st. Warszawy.

Paweł Rubinowicz, kurator Galerii Forma

O WYSTAWIW

Przedstawione plansze pochodzą z archiwum prof. dr hab. Sławomira Gzella, architekta i urbanisty, wieloletniego pracownika Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Wszystkie projekty są jego autorstwa bądź jest ich współautorem. W czasie kiedy były wykonywane autorzy nie odczuwali braku takiego narzędzia jakim dziś jest komputer, po prostu go nie było, wszystko rysowało się ręcznie. Ale technika się posuwała naprzód, od grafionu przechodziliśmy do grafosu, potem do rapidografu. Coraz dokładniejsze były linijki, przykładnice, ekierki, cyrkle, rozmaite wzorniki do rysowania krzywizn. Dziś są to eksponaty muzealne, ale nie wydaje się żeby na takim sposobie kreślenia tracił sens rysunków i jakość projektów. Może nawet zyskiwały na tak bliskim kontakcie pomiędzy projektantem - rysownikiem a rysowanym dziełem.

INFORMACJA O AUTORZE

Sławomir Gzell – Profesor doktor habilitowany, architekt, urbanista, Doktor Honoris Causa Politechniki Poznańskiej, wieloletni kierownik Katedry Projektowania Urbanistycznego i Krajobrazu Wiejskiego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Honorowy Przewodniczący Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk i członek Niemieckiej Akademii Planowania Miast i Regionów DASL, członek ICOMOS. Wieloletni członek rady konsultacyjnej przy Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków, Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, Głównej Komisji Urbanistyczno - Architektonicznej, Miejskiej KUA w Warszawie i centralnych władz Towarzystwa Urbanistów Polskich. Sędzia konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich i posiadacz medalu Bene Merentibus SARP. Liczne wyjazdy zagraniczne, w tym 30 lat współpracy z Technicznym Uniwersytetem w Berlinie, stypendium Fulbrighta, Waszyngton, DC, USA, i stypendium JICA, Tokio, Japonia. Autor kilkudziesięciu zrealizowanych planów urbanistycznych i projektów architektonicznych. Laureat wielu konkursów architektonicznych i urbanistycznych. Autor ponad 250 tekstów o urbanistyce i architekturze oraz kilku książek, w tym „Urbanistyka XXI wieku”, PWN, 2020 i 2024. Wykłady z zakresu urbanistyki współczesnej na WA PW i w innych szkołach, także zagranicą. Promotor ponad 160 dyplomów magisterskich, promotor 25 doktoratów i recenzent ponad 60 prac doktorskich, opiniodawca ponad 40 prac habilitacyjnych i około 40 wniosków awansowych na tytuł profesora. W latach dziewięćdziesiątych radny m.st. Warszawy.



`
GALERIA ARCHITEKTÓW FORMA, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie | Kurator Galerii: Paweł Rubinowicz | Webmaster: Klara Czyńska